خاکبرداری برای ساخت استخر پرورش ماهی در یک محوطه تاریخی! - کرسف karasfi.ir

خاکبرداری برای ساخت استخر پرورش ماهی در یک محوطه تاریخی!

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - یک محوطه تاریخی در برگیرنده قطعات سفالی شامل سفال‌های ساده، منقوش کنده و افزوده و لعابدار مربوط به قرنهای 6 و7 هجری قمری در کرسف شهرستان خدابنده برای ساخت استخر پرورش ماهی خاکبرداری شد.  
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حامد ذیفر مسئول هیات کاوش نجات بخشی کرسف گفت : کرسف به عنوان مرکز دهستان کرسف در بخش مرکزی شهرستان خدابنده از توابع استان زنجان قرار دارد .
وی افزود: کرسف از دیرباز جزو مناطق تاریخی و در گذشته (دوره قاجار) مرکز سیاسی منطقه بشمار می رفت.
به گفته این باستان شناس در جنوب غربی شهر و در 182 متری شمال جاده اصلی بیجار به قیدار بر روی بلندی باغی شخصی واقع است که در میان آن پشته‌ای باستانی قرار دارد که متأسفانه در قسمتی از این پشته جدیداً خاکبرداری شده است .
ذیفر گفت :مرکز پشته توسط صاحب ملک برای ساخت استخر‌ پرورش ماهی به عمق بیش از 14 متر خاکبرداری شده که در حین خاکبرداری در آن قطعات و ظروف سالم دوران اسلامی بدست آمده است.
وی افزود:وجود لایه‌های باستانی در برش گودال ایجاد شده و نمونه ظروف سفالی بدست آمده، اهمیت مطالعات میدانی و نجات‌بخشی آثار باقی مانده را نشان می دهد. زمستان گذشته طرح پژوهشی با عنوان کاوش نجات بخشی به پژوهشکده باستان‌شناسی ارائه شد، با توجه به این طرح ، کاوش در این محوطه باستانی از فروردین امسال آغاز و همچنان ادامه دارد.
ذیفر گفت :با کاوش در این محوطه آثار معماری به صورت سازه‌‌های سنگی خشکه چین، در مواردی همراه کف پوش سنگی بدست آمده که به دلیل تخریب گسترده در محوطه آثار ناچیزی از معماری در محوطه برجای مانده است.
وی از دیگر آثار فرهنگی بدست آمده در این محوطه به قطعات سفالی که مطالعات اولیه نشانگر انتساب آن‌ها به قرون 6 و7 هجری قمری است ،اشاره کرد.
این باستان شناس افزود: قطعات سفالی شامل سفال‌های ساده، منقوش کنده و افزوده و لعابدار است که شاخص‌ترین نمونه سفال‌ها مربوط به گونه سفال با نقش کنده زیر لعاب سبز رنگ هستند که با عنوان سفال آق کند شناخته می‌شوند.
مجوز کاوش نجات بخشی در منطقه کرسف توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع: خبر آنلاین

نظرات (3)
جناب پاشایی با تشکر از زحمات جنابعالی لطفا در خصوص اقدامات عمرانی جدید از جمله آسفالت ، لوله کشی و... که اقدامات بسیار خوب توسط شورای محترم اسلامی کرسف انجام می گیرد مطلب بگذارید .الحق والنصاف شورای اسلامی این دوره بویژه ابوالفضل اصانلو زحمات بسیاری برای کرسف متحمل می شوند.باتشکر علی صبوری
امتیاز: 4 0
پاسخ:
انشالله پس از پایان آسفالت ریزی گزارش کاملی در زمینه اقدامات و فعالیتهای عمرانی انجام شده توسط شهرداری و شورای شهر، آماده و روی وبلاگ قرار میگیره. با تشکر از توجه شما
1395,04,02 ساعت 09:45 ق.ظ
بنده ک رسفی نیستم ولی با مطالعه ای که از تاریخ استان زنجان و سفری که به منطقه داشتم کرسف گل سرسبد منطقه بوده متاسفانه بعد از انقلاب نه تنها توجهی نشده بلکه عین کشور فلسطین آثار تاریخی اعم قلعه ها را ازبین بردن حتی اسم کرسف که درمکان قدیمی سهرورد قرار گرفته اهالی روستای قره قوش در اوایل انقلاب از فرصت استفاده نموده اسم منطقه را به اسم روستای خود تغییر دادند لذا حیفم آمد اجحافی در حق کرسف شده بعرض نرسانم
امتیاز: 2 0
1395,03,06 ساعت 07:43 ب.ظ
باسلام ازمسئولین محترم میراث فرهنگی استدعا دارم نگذارند آثارمحوطه تاریخی توسط افراد سود جو به بهانه پرورش ماهی مورد تخریب وغارت قرار گیرد .باتشکر
امتیاز: 0 0
1395,03,06 ساعت 07:55 ق.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد